Mardinspor'dan En Son Haberler İçin Tıklayın..

MARDİNSPOR'UN TARİHÇESİ

Mardin’de ilk spor kulübü 1924 ile 1926 yılları arasında faaliyet gösteren ve daha sonra adı Gençlik Spor Kulübü olarak değiştirilen Bisikletspor Kulübü kurulmuştur.

 

1935 yılında Kırmızı-Lacivert renklerle Jandarmagücüspor, 1950 yılında Siyah-Beyaz renklerle Dumlupınarspor diğer adıyla Şevrespor (Takımda oynayanların yaş ortalamasının yüksek olması ve hepsinin bıyıklı olması, Arapça’da bıyığın Şevrep anlamında olması nedeniyle) takımı kuruldu. 1956 yılında Sarı-Lacivert renklerle Kalespor diğer adıyla (Timurspor) takımı, 1958 yılında Kırmızı-Beyaz renklerle Yıldızspor (şimdiki adıyla Cudispor) ve 1960 yılında Lacivert-Kırmızı renklerle Mezopotamyaspor ve daha sonraki yıllarda değişik tarihlerde Sağlıkspor ve Y.S.E Spor takımları kuruldu.

 

1969 yılında şu anda aralarında ebediyete göçmüş isimlerin aralarında bulunduğu kurucu üyeler  A. Vahap SARACOĞLU, Davut DİNÇEL, Adil ÖZOMAY, Fuat MUNGAN, Salih AKALP, Ferhan ÇAĞATAY, Orhan PAMUKÇU, Hamit HAMZAOĞLU, E. Zeki YILDIZ ve Bedii AYANOĞLU’nun girişimleri ile Kalespor diğer adıyla Timurspor, Mezopotamyaspor ve Gençlik ve spor takımlarının birleştirilmesi ile Mardinspor Klübü  kuruldu. Mardinspor’un amblemini Mardin Kalesi ve yüzyıllardır bir arada kardeşçe yaşayan Müslümanların ibadet yeri Camii ve Süryanilerin ibadet yeri olan Kilisedir. Takımın rengi ise Lacivert rengi birleşen takımların ortak rengi olduğu için bırakılmış, Kırmızı ise uyum için kabul edilmiştir.

 

Takımın ilk kulüp başkanı A. Vahap SARACOĞLU ve Dr. Edip ERDOLU’dur. Daha sonraki yıllarda Edip Servet DEVRİMCİ, Aziz BARAN, Nezir DEVRİMCİ, Cemal SİNCAR, Necmi DEMİR, Mehmet KOZIKOĞLU, Muammer BEŞER, Murtaza NURDAĞ, Nedim KAYA, Semih ÇABUK (HOCAOĞLU), Abdullah ALTINTAŞ, Metin PAMUKÇU, Ferhan ADEMHAN, Cengiz BİNGÜL ve halen başkanlığını yapmakta olan Süleyman BÖLÜNMEZ gibi değerli ve saygın insanlar kulüp başkanlığı yapmışlardır. Takımın ilk hocalığını Bedii AYANOĞLU ve Hanna ÇİLLİ beraber yapmışlardır. İlk profesyonel teknik direktörlüğünü Turan AĞILDAY yapmıştır. Daha sonraki dönemlerde Abdullah MATAY, Erdoğan GÜRHAN, Köksal MESTÇİ, Şeyhmus  ERASLAN, Çetin GÜLER, Selahattin ÜNLÜ (ARIN), Halis RENÇBER, Behzat ÇİÇEK, Metin CANTAY, Uğur YILDIRIM, Oğuz EMİROĞLU, Zafer GÜLER, Suat DEMİR, Muammer AYGÜL, Celal GENÇ, Turan YURDAKUL, Orhan KAPUCU, Turgut DEMİRTAŞ, Doğan AĞALDAY, Sabahattin BOZASLAN, İlker TOLON, Cevdet UZUNKÖPRÜ, Mustafa CEVİZ, Vedat BAYKALE, Rafet İYEM, Mesut DEMİR (DEMİROVİÇ), Nasır BELCİ değerli teknik direktörler Mardinspor’da değişik tarihlerde görev yapmışlardır. Ayrıca şu anda takımda antrenörlük görevini yapmakta olan Şekip ELİK hem kayyum heyet başkanlığını hem de takımda devre boşluklarında hocalık görevini yapmıştır.

 

Mardinspor kurulduktan sonra kurucu üyelerin dönemin spor bakanı Gaziantepli Milletvekili Kamil OCAK’ın müracaatları sonucu yine Gaziantepli Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref APAK’a başvuruları üzerine  (Gaziantep Kamil Ocak Stadının inşaatta olduğu dönemlerde) bölgemizden Mardinspor ve Gaziantepspor takımları Türkiye 2 inci profesyonel ligine terfi ettirilmişlerdir.

 

Takımın ilk dış transferleri Hopaspor’dan Engin (Nano) bir yıllık cezası nedeniyle top oynayamadan takımda bir sezon çalıştırıcılık görevi yapmıştır. Gaziantepspor’dan  Kaleci M. Ali, Diyarbakırspor’dan Mehmet ÇİÇEK ve Mehmet EGELİ ve Lüleburgazspor’dan Kaan’dır. Geriye kalan futbolcuların tamamı yerli olup adları ve lakapları şöyleydi:

 

Takım Kaptanı Hanna (Bilek kıran) , Necip TÜLAY (Nıco) , Ali KUMAÇ (Çalım Ali), Mahmut GÖKÇEOĞLU (Mıho), Kerim (Kermo Makso), Davut (Tivist), Sait (Tren), Bedir (Şaşo), Münir ve Ferit (Fırre), Suphi ve Celal (Kriko), İbrahim (Harara), Cemil (Sem’o), B. Mehmet (Çiçek), K. Mehmet (Egeli), Dicle (Dico), Suphi GÜL (Kımme), Enver (Kumando), B. Suphi (Çolak), K. Suphi (Çilli), Metin (Mışmış), Münir (Hındo), B. Münir (Dıbbo), Bedii (Akraa), Zeki (Cımmo), Fahri (Dikke), Temir (Borfe), Abdulrezzak Özdener, Sıraç (Haddub) ve Veysi (Bala)’dan oluşmaktaydı.

 

Mardinspor 1970 - 1971 Sezonunda 2.lige terfi ettikten sonra 1971 - 1972 sezonu sonunda amatöre küme düşmüştür. 1973 - 1974 sezonunda tekrar terfi maçlarında başarılı bir grafik çizerek 2.lige çıkmıştır. Ancak 1975 - 1976 sezonu sonunda amatör kümeye 2.sefer düşmüştür. Bu arada amatör ligde mücadele etmekte iken Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 100. doğum yılı nedeniyle 1980 - 1981 yılında kurulmakta olan 3. Türkiye ligine ve daha önceleri 2. ligde mücadele edip takımı bulunmayan Mardinspor, Çanakkalespor  ve Ankara Sanayii Barbarosspor federasyonu kararı ile 3.lige terfi ettirildiler. 1982-1983 sezonu sonunda grubunda şampiyon olan Mardinspor tekrar 2.lige çıktı. 1983-1984 sezonunda Türkiye Kupası çeyrek finalinde Trabzonspor ile eşleşen Mardinspor ilk maçı 1-0 ikinci maçı 5-1 kaybederek elenmiştir. 1984-85 sezonu sonunda 3.lige düşen takım 1987-88 sezonu sonunda bir daha şampiyon olarak 2.lige çıkmıştır. Ancak sezon sonunda bazı entrikalar sonunda takım küme düşürüldü. 3. ligde mücadele etmekte iken 1993-94 sezonu sonunda 3 üncü ligden amatör küme düşmüştür. 1994-95 sezonu sonunda grup maçlarında şampiyon olmuş ve tekrar 3 üncü lige çıkmıştır. 3.ligde uzun aradan sonra 1998-1999 sezonunda ilk 3.sıraya girdiğinden Kuşadası'nda yapılmakta olan play-off maçlarına katılmış olup, ilk maçta Doğubeyazıt’ı yenerek final maçında Düzcespor’a yenilip 2.lige çıkma şansını kaybetmiştir. 1990-2000 sezonu sonunda tekrar lig sonunda ilk 3 sıraya girdiğinden yine Kuşadası’nda yapılmakta olan play-off maçlarına gitmiş ancak bu sefer  ilk maçta A.Sebatspor’a yenilerek tekrar 2. lige çıkma şansını yakalayamamıştır.

 

Düzenleme: Burak ERDEM