MİDYAT

Zengin bir mimarî dokunun bağrında efsanevi görüntüsüyle insanlara enfes bir zaman  tüneli gezintisi sağlayan; belki kulaklarda yankılanan Süryani bir hatibin söylemi, belki İslâmiyet’in geçiş alanlarından biri oluşunun dışa vurumudur Midyat...

Yukarı Mezopotamya'nın bir parçası olan ilçe, Tur-Abidin(Turabdin) Bölgesinde kurulmuştur. Midyat, MÖ 9. Yy. Asur Tabletlerinde mağara kenti anlamında "Matiate" olarak geçer. Büyük olasılıkla da adı buradan gelmektedir. Mevcut mağaralarda yapılacak bilimsel arkeolojik çalışmalar ilçenin antik tarihi hakkında sağlıklı bilgiler verecektir.

Doğusunda Dargeçit İlçesi ve Şırnak: Batısında Ömerli İlçesi: Kuzeybatısında Savur İlçesi: Kuzeyde Batman iline bağlı Hasankeyf ve güneyinde Nusaybin ilçesi yer alır.

2000 yılı Genel Nüfus Sayımına göre ilçenin  nüfusu 91.315'tir. İlçeye bağlı kasaba belediyeleri ve köylerin nüfusu  106.653'tür. Mevcut nüfusun %46'sı  şehir merkezinde geriye kalan %54'ü ise kırsal kesimde yaşamaktadır.

İlçede, biri merkez ilçe olmak üzere Acırlı, Çavuşlu, Gelinkaya, Söğütlü, Şenköy ve Yolbaşı  kasabalarında  yedi belediye idaresi vardır.

İlçenin geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayamaktadır. İlçede bağcılık önemli bir ekonomik değer taşımaktadır. Son yıllarda gelişen ticaret ve eskiden beri süre gelen gümüş işlemeciliği (Telkari) önemli bir geçim kaynağıdır.

Midyat Resmi Sitesine bağlanarak daha detaylı bilgi almak için BURAYA tıklayın...

Kaynak: Mardin Valiliği Web Sitesi