1 GECE KONAKLAMALI 2 GÜNLÜK MARDİN GEZİ PROGRAMI

 

Mardin’i tam anlamıyla gezmek, Mardin’in büyüleyici atmosferini yaşamak için 2 gece konaklamalı 3 gün ideal süredir. Ama zaman noktasında sıkıntı yaşadığımız için Mardin’i 1 gece konaklamalı 2 güne sığdıracak şekilde program yapmaya çalıştım. Mardin’de uygulanacak olan gezi programı şöyle:

 

Mardin’e varıldığında konaklama için rezervasyon yaptıracağınız otelde kahvaltı yaptıktan sonra hiç vakit kaybetmeden Mardin’i gezmeye başlayın..

 

Adeta bir açık hava müzesini andıran Mardin’de ilk durağınız Kırklar Kilisesi olacak.. Kilise ziyareti sonrasında Mardin’in dar sokaklarından, abbaralarından ilerleyerek Mardin Müzesi, Latifiye Camii, tarihi Gazipaşa İlköğretim Okulu’nda gezinmeye devam edin. Mardin’in bu 4 önemli noktasını gezdikten sonra istenildiği takdirde öğle yemeği için ara verebilirsiniz.

 

Burak ERDEM'in Objektifinden Mardin'in Gece GörüntüsüÖğle yemeği için verilen aranın hemen ardından Mardin’in çarşılarından yolunuza devam edip bölgenin en önemli yapılarından biri olan Ulu Camii görüyor ve tadilatta olduğu sadece fotoğraflıyorsunuz. Ulu Camii’nin ardından yolunuza devam ediyor, taş işlemeleriyle dikkatleri üzerine çeken Kız Meslek Lisesi’ne geçiyorsunuz. Kız Meslek Lisesi’nin ardından tarihi Zinciriye Medresesi’ne geçiyorsunuz. Medresenin terasından büyüleyici Mardin manzarasını izlerken, Mardin Kalesi’nin size selam verişine tanık oluyorsunuz. Mardin Kalesi Hava Radar Mevzi Komutanlığı üssü olarak kullanıldığı için kale çıkamamanın üzüntüsüyle birçok filme ve diziye ev sahipliği yapmış olan ve ilerleyen günlerde Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Meslek Yüksekokulu olarak kullanılacak olan tarihi PTT binasına geçiyorsunuz. Hemen ardından PTT binasının tam karşısında bulunan tarihi Şehidiye Camii’sini geziyorsunuz. Şehidiye Camii’sini gezdikten sonra Sakıp Sabancı Kent Müzesi’ne doğru yol alın. Sakıp Sabancı Kent Müzesi’ni gezdikten sonra Sıtra Daviyya olarak bilinen, Peygamber efendimizin ayak izinin bulunduğu noktaya doğru hareket edin.

 

Mardin merkezde bulunan ve araçsız gezebileceğiniz bu önemli noktaları gezdikten sonra aracınıza biniyor, rotanızı 16:00 itibariyle ziyaretçi alımının yasak olduğu Süryani halkının merkezi konumunda bulunan ve şehir merkezine yaklaşık 5 km. uzaklıkta bulunan Deyrulzafaran Manastırı’na çeviriyorsunuz. Manastırı gezdikten sonra tekrar şehir merkezine dönüyor ve şehir merkezinde son noktanıza doğru yol alıyorsunuz. Manastır dönüşü Mardin’in eşsiz görüntüsüne bütünüyle hakim olabileceğiniz noktada duruyor, Mardin’in eşsiz görüntüsünü fotoğraflıyoruz. Mardin’de gezeceğiniz son nokta ise tarihi Kasımiye Medresesi.. Kasımiye Medresesi’ni ziyaret ettikten sonra günün vermiş olduğu yorgunlukla birlikte otele dönüyorsunuz. Akşam yemeğinin ardından gündüzleri mezarlık, geceleri gerdanlık diye tabir edilen Mardin akşamlarında adeta boğazı andıran Mezopotamya ovasının eşsiz görüntüsü eşliğinde kahve keyfi yapın. Kahve keyfi için tarihi PTT binası karşısında bulunan çay bahçesinde ya da Kız Meslek Lisesi karşısında bulunan Seyr – i Mardin’i tercih edebilirsiniz.

 

Mardin gezisinin 2. gününde Büyük İskender ile Pers kralı Darius arasındaki savaşa sahne olan Dara Antik Kentindeki mağara evleri, mezarları, kiliseleri, su sarnıçları ile yerin altında bulunan halk arasında zindan olarak bilinen antik kenti geziyorsunuz..

 

Dara Antik Kentinin ardından Midyat’a doğru yol alın. Bölgenin en güzel yerlerinden biri olan Midyat’ta ilk durağınız yüksek bir tepede kurulmuş olan Mor Gabriel Manastırı. Manastır görevlilerinden alacağınız önemli bilgiler sonrası yine “Sıla” başta olmak üzere birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış Devlet Konuk Evini dolaşın. Midyat evlerinin en seçkin örneği olan konuk evinin terasından bütün Midyat’ı keyif ile izleyip fotoğraflayın. Ülkemizde gümüş ve telkari sanatının merkezi konumunda olan Midyat çarşılarında uzun süreli bir gezinti yapın..

 

1 gece konaklamalı 2 günlük Mardin gezi programını tamamladıktan sonra aklınız Mardin’de kalacak; ama Mardin'den ayrılık zamanı geldi..